Sadrzaj sajta:
[close]

Tema: Knjiženje zarade novozaposlenih lica  (Pročitano 583 puta)

Autor: Miljan S. | 13.09.2016. u 22:21:07
Poštovani,

da li je potrebno posebno evidentirati na nekom kontu potraživanje od Poreske uprave za iznos refundacije (65%) i zatvarati ga po uplati poreske? Do sada sam jednostavno u izvodu iznos povraćaja knjižio na prihode od povraćaja poreskih dažbina 6406.

I molim Vas za mišljenje oko knjiženja objedinjene naplate. Neko je već davno pomenuo (preporuka) da u nalogu obračuna zarade sve obaveze sa 451 452 453 mogu preknjižiti na jedan konto - konto objedinene naplate (npr 4599) koji će se posle zatvarati. Da li je ovo validno raditi?

Unapred zahvalan
Srdačan pozdrav

Autor: stoja82 | Odgovor #1 16.09.2016. u 21:20:40
To je potrazivanje od drzave i drzavnih organa  i po meni tako i treba knjiziti prilikom knjizenja same zarade a ako ste celu zaradu knjizili na trosak onda kada uplati poreska to jeste prihod ali kazem prva opcija je bolja.
Sto se tice zarada ja odmah isknjizavam 45..obaveze na 4694 (otvori se konto obaveze prema objedinjenoj naplati ali analitika da se prati po mesecima) ali samo kod onih koji isplacuju na vreme jer jedino tu ima smisla a  zbog bilansa na kraju godine jedino ne dirate tj.decembarsaku platu ne preknjizavate na 469...jer se placa uglavnom u januaru (osim ako nije u decembru placena) kako bi bilans stanja bio ispravan .Znaci ako neredovno placaju samo one mesece koje su platili isknjizavati na 469.. a ono sto nisu neka ostaje a narocito na kraju godine zbog razloga koji sam pomenuo.Pozdrav

Autor: Miljan S. | Odgovor #2 18.09.2016. u 19:02:30
Hvala Vam na odgovoru.
Sto se tiče objedinjene naplate, baš zbog takvih neredovnih platiša sam i hteo da obavezu vodim na jednom kontu, kako bi istu lakše zatvarao a ostatak knjižio na kamatu.
Nekima je čak PU odobrila plaćanje na rate po rešenju gde uključe više BOP-ova. Sve rate sadrže procentualni deo nakoliko BOP-ova, pa ajde posle da zatvorimo to analitički :)

Što se mene tiče ako ste preknjižili obaveze sa 451,452,453 na 4599 ili u Vašem slučaju 4694
ne menjate bilans stanja i imate podatak grupe 45 ili 46 (AOP 0459).
Srdačan pozdrav

Autor: stoja82 | Odgovor #3 21.09.2016. u 17:44:16
Da u redu ali mislio sam kada saljete recimo bruto bilans da se zna da su na kraju godine  obaveze po osnovu redovnih zarada  koje se evidentiraju na racunima grupe 45 tj.porezi doprinosi i neto.Naravno i na 4694 (konto koji ja imam) mozete otvarati analitike po mesecima
Pozdrav

Saop
Saop