collapse

Tema: Knjizenje kroz KEPU maloprodaje i veleprodaje  (Pročitano 14641 puta)

Autor: dak | 19.01.2010. u 21:59:11
Zna li se konacno kako se sada vrse knjizenja za trgovinske radnje sa veleprodajom i maloprodajom kroz KEPU?
Unapred zahvaljujem.

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Knjizenje kroz KEPU maloprodaje i veleprodaje
« poslato: 19.01.2010. u 21:59:11 »

Autor: dak | Odgovor #1 19.01.2010. u 22:33:20
U redu je, pronasao sam ( ko mi je kriv kad ne gledam?).
Jedino nisam sasvim siguran u vezi kolone 5 i 6 : sta se sve knjizi zajedno tj. odvojeno? Mislim na gotov novac, cekove, itd?

Autor: vesna | Odgovor #2 19.01.2010. u 22:38:45
Kao sto u pravilniku pise, u kolonu 6 se sve unosi odvojeno: gotov novac, cekovi, virmanske uplate, platne kartice, jedno ispod drugog.
U kolonu 5 se unosi ukupnan iznos prometa sa dnevnog izvestaja.

Autor: dak | Odgovor #3 19.01.2010. u 22:41:48
Zahvaljujem  thumbsup.

Pretpostavljam da ako imam virmansku uplatu kupca to knjizim tek kada mi kupac uplati, tj. po izvodu?

Autor: vesna | Odgovor #4 19.01.2010. u 22:43:18
Da.

Autor: dak | Odgovor #5 19.01.2010. u 22:44:51
Hvala!  :clap:

Autor: Rile | Odgovor #6 31.01.2010. u 15:23:49
Da li je pravilno pri knjiženju dnevnog pazara u KEPU, kada za taj dan imamo prodaju robe u gotovom i virmanski (koja stiže na rate) kao opis (kolona 3) pisati" pazar r.br."? Šta se piše kao opis (kolona 3) kada legne prva i kasnije rate na račun, "izvod br. taj i taj" ili opet "pazar"?

Autor: nika | Odgovor #7 31.01.2010. u 20:49:00
Ja mislim da se u kolonu 3 pise npr. pazar-gotovina 5000; onda ispod pazar-kartice 1000; onda ispod pazar cekovi npr. 500. a u koloni 8 se samo zatvaraju ti iznosi uplatama na racun. Mozda i gresim!?

Autor: Rile | Odgovor #8 31.01.2010. u 21:34:08
Ako sam dobro razumeo, misliš  da kasnije samo dopišeš u koloni 8 uplate na račun, kada legnu, a pod istim datumom pod kojim je roba razdužena? Mislim da to ne može, jer datum uplate na račun, po izvodu, biće kasniji nego datum kada je promet robe proknjižen u kolonu razduženja, pa je to automatski novo knjiženje, dakle novi red u KEPU sa novim datumom. Molim nekog da nam razreši ovu prostu dilemu i uputi nas na pravi način kjniženja u smislu opisa, datuma, sume za razduženje (zbirno sve vrste prodaje ili pojedinačno, jedna ispod druge gotovina, ček...)
Iz Pravilnika o KEPU "5) "...u kolonu 5. se upisuje razduženje objekta - prodajnog mesta po osnovu prometa robe i usluga koje se u njemu vrše:
a) obveznik - trgovac u kolonu 5. upisuje iznos dnevnog prometa i to:
- za robu prodatu u gotovom i za čekove građana - na osnovu iznosa evidentiranog i na kontrolnoj traci
registar-kase, paragon-bloku, računu i drugom dokumentu o gotovinskoj naplati prodate robe;
- za robu koja se naplaćuje preko računa - na osnovu iznosa fakture i drugih dokumenata o prodaji robe;

- za naftu i naftne derivate u prometu na malo i na veliko, knjiženje se vrši na osnovu dnevnog pumpnog
izveštaja na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik - obrazac DPI i čini njegov sastavni deo, a koji
sadrži: stanje zaliha od prethodnog dana, ulaz goriva u toku dana, izlaz goriva istočenog preko pumpnog
automata ili mernih instalacija za istakanje tečnih goriva iz rezervoara i stanje zaliha na kraju dana, prema
vrstama goriva i po rezervoarima.
Za ostvareni dnevni promet sastavlja se specifikacija za robu prodatu u gotovom i za robu koja se naplaćuje preko računa"
Kako za robu prodatu preko računa na osnovu fakture, kada ja kada prodam robu na odloženo plaćanje (putem potvrda građana) ja moram da izdam fiskalni račun kupcu, a uplata ide kasnije kada on primi platu!? Mislim, ili ja ne shvatam ili ovaj ko je ovo pisao nije uzeo sve u obzir...
Kakva vrsta specifikacije, na kom obrascu?
Hajde da to razjasnimo jednom za uvek :)

Autor: mixie | Odgovor #9 05.02.2010. u 11:10:15
Zamolila bih za odgovor ili link gde se može dobiti bliže objašnjenje o vođenju KEPU u magacinima gotovih proizvoda. Obzirom da se predaja proizvoida u takav magacin daje po planskim cenama, da li to znači da moraju postojati paralelni dokumenti gde se vidi predaja istih proizvoda po VP cenama. Koliko shvatam, na takvim dokumentima mora stajati redni broj stavke datog dokumenta pod kojim je ista zavedena u KEPU knjizi. Posebno pitanje je kako tretirati dokumente nivelacije i kako knjiziti dati rabat na fakturi (umanjiti vrednost sa crvenim stornom ili nivelisati cenu). Totalno smo sludjeni, a višestruku kontakti sa Privrednim savetnikom man nisu bili od pomoći. Hvala unapred za svaku pomoć.

Autor: Dzoni | Odgovor #10 05.02.2010. u 19:54:29
Kepu je jedna besmislena evidencija, pogotovo kod preduzeća koja vode skladišta veleprodaje po nabavnim cenama! Na osnovu odredjenih informacija u vrlo skorije vreme doćiće do promene pravilnika o vodjenju KEPU knjige, jer gospoda koja su donela važeći pravilnik nisu zavirila u praktični deo računovodstva!

Autor: mimicab | Odgovor #12 07.05.2010. u 23:32:07
znaci kod virmanskih uplata ne zavodim fakturu vec izvod?
ali uz kepu treba da stoji faktura, otpremnica, kalkulacija cene, i izvod?
da li fakture i otpremnica moraju biti originali? odnosno onda ih izdajem u tri primerka, jedan za kepu, jedan za knjigovodju i jedan za kupca?
 wall

Autor: urrgb | Odgovor #13 08.05.2010. u 15:10:46

KEPU knjigu treba drzati u radnji i uz nju ide kopija kalkulacije.
Original kalkulacije ide knjigovodji.
Uplate pazara se knjize na osnovu izvoda, ako ga imate na uvid ili naloga za uplatu.
Ostalo, kao sto su fakture , obicno ne stoji u radnji vec kod knjigovodje.

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Re: Knjizenje kroz KEPU maloprodaje i veleprodaje
« Odgovor #13 poslato: 08.05.2010. u 15:10:46 »