collapse

Tema: prava zaposlenog  (Pročitano 3177 puta)

Autor: nika | 17.01.2010. u 17:36:40
Kakva su moja prava, ako mi poslodavac da otkaz (kao visak zbog smanjenog obima posla)?
Imam li pravo na neku otpremninu ili naknadu sa biroa? shrug

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

prava zaposlenog
« poslato: 17.01.2010. u 17:36:40 »

Autor: hobit | Odgovor #1 17.01.2010. u 17:48:47
Ja i nisam bas pravi ekonomista, ali mozes za pocetak da procitas temu: Sporazumni raskid radnog odnosa ili..., dok ne stigne neko od ovih strucnijih  :)

Autor: Rile | Odgovor #2 17.01.2010. u 21:07:10
Sa sajta Nacionalne službe za zapošljavanje
"Novčana naknada
Zakonom o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti (''Sl. glasnik RS'', br. 36/09), koji je stupio na snagu 23. mаја 2009. godine, između ostalog propisano je:

Obaveznim osiguranjem obezbeđuju se prava za slučaj nezaposlenosti, i to:

1. novčana naknada;
   2. zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje u skladu sa zakonom;
   3. druga prava u skladu sa zakonom

Pravo na novčanu naknadu

Pravo na novčanu naknadu ima nezaposleno lice koje je bilo obavezno osigurano za slučaj nezaposlenosti najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci.

Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid osiguranja kraći od 30 dana.

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju:

Nezaposleni ima pravo na novčanu naknadu u slučaju prestanka radnog odnosa ili prestanka obaveznog osiguranja, po osnovu:

1. prestranka radnog odnosa otkazom od strane poslodavca, u skladu sa propisima o radu, i to:

*

ako usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena prestane potreba za obavljanjem odredjenog posla ili dodje do smanjenja obima posla, u skladu sa zakonom, osim lica koja su se, u skladu sa odlukom Vlade o utvrdjivanju programa rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju, svojevoljno opredelila za novčanu naknadu ili posebnu novčanu naknadu  - u većem iznosu od visine otpremnine utvrdjene Zakonom o radu,

*

ako zaposleni ne ostvaruje rezultate rada, odnosno nema potrebna znanja i sposobnosti za obavljanje poslova na kojima radi;

2. prestanka radnog odnosa na odredjeno vreme, privremenih i povremenih poslova, probnog rada;

3. prestanka funkcije izabranih, imenovanih i postavljenih lica, ukoliko nije ostvareno pravo na mirovanje radnog odnosa ili naknadu plate, u skladu sa zakonom;

4. prenosa osnivačkih prava vlasnika, odnosno člana privrednog društva;

5. otvaranja stečaja, pokretanja likvidacionog postupka i u drugim slučajevima prestanka rada poslodavca, u skladu sa zakonom;

6. premeštaja bračnog druga, u skladu sa posebnim propisima;

7. prestanka radnog odnosa u inostranstvu, u skladu sa zakonom, odnosno medjunarodnim sporazumom."
evo i linka http://www.nsz.gov.rs/page/services/sr/novcananaknada.html
U svakom slučaju moj ti je savet OBAVEZNO idi do filijale NSZ za detaljne informacije

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Re: prava zaposlenog
« Odgovor #2 poslato: 17.01.2010. u 21:07:10 »