collapse

Tema: Kako uvesti u knjige komisionu robu koja je u radnji pre donosenja novog zakona?  (Pročitano 9728 puta)

Autor: panats | 10.01.2010. u 14:03:56
Da li treba samo uraditi popis komisione robe i taj iznos prebaciti u zaduzenje za 2010god. ili treba uraditi povracaj i uraditi novi ulaz.(Radi se o robi koja je u radnji pre donosenja zakona)

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Autor: Rile | Odgovor #1 10.01.2010. u 16:45:35
Na osnovu svog iskustva (imam knjigovođu, dakle nisam to svojevoljno radio), komisiona roba se do sada (do novog pravilnika), na početku nove fiskalne godine uvodi u knjige tako što napraviš kompletan povraćaj robe koju imaš na dan 31.12. i sve to ponovo ubaciš u radnju, dakle novi ulazi KR....to je bilo do sada, sada imamo gomilu ovih novina tako da imaš otprilike 2 rešenja ( a i ja sa tobom, jer imam isti problem):
1. za postojeću komisionu robu da nabaviš dodatnu dokumentaciju(fiskalni isečak, fiskalni račun ili nešto drugo što je predviđeno izmenama Pravilnika), i samim tim da svaki ulaz robe prati ta ili slična dokumentacija
2. da za postojeću komisionu robu uradiš povraćaj, pa da je onda ubaciš kao trgovinsku. E tu sada postoji problem, nije neizvodljivo, ali postupak je odprilike sledeći (govorim ti iz prve ruke, jer upravo danas pravim nekakve kombinacije da li da određenu komisionu robu ubacim na taj način kao trgovinsku), dakle od firme od koje sam nabavljao robu komisiono (svi znamo šta to znači) sada tražim da mi urade fakturu za tu robu, daju mi valutu nekih 2-3 meseca, dakle dobijam ulaz za robu postojeću, čisto i legalno sve, ali se ta faktura mora realizovati/proknjižiti kasnije tako što ponovo naručim od njih robu odprilike za vrednost na koju glasi faktura koja mi je već izdata za onu robu koju sam već imao, platim tu fakturu, tj. kroz tu fakturu ja platim novu robu a tu novonaručenu robu onda u tom trenutku ne mogu da držim u radnji??!! Jer nemam ulaz za nju! Onda bih morao da čekam da nešto od stare robe prodam, ne kucam račun za to (nadam se da ovde nema nekih poreskih inspektora na forumuj :) , pa da je polako na taj način ubacujem....bezveze, komplikovano i ja lično zaista ne verujem da ću tako da odradim, najverovatnije idem na privremeno zatvaranje radnje...Ako neko ima neku dobru ideju u vezi ovog i ovakvog problema nastalog izmenama nama dragog Pravilnika, feel free to speak up :)

Autor: dusica | Odgovor #2 10.01.2010. u 18:04:44
Logicno je da se uradi povracaj i novi ulaz, obzirom na novi pravilnik, jer je za svu robu potrebno nabaviti dodatnu dokumentaciju.

Medjutim, meni ljudi nesto nije jasno: ako ja dajem trgovcu robu u komisionu prodaju i pri tome moram da mu za tu robu izdam fiskalni racun, kakva je to onda 'komisiona' prodaja? Ne razumem uopste taj deo sa fiskalnim racunom? i kako se onda radi povracaj meni kao osobi koja je dala robu u komisionu prodaju, ako se recimo ta roba ne proda?

Autor: milovan | Odgovor #3 10.01.2010. u 18:19:46

Dusice, u pravilniku stoji, za KRI obrazac da treba da sadrzi:
"opis, broj i datum dokaza o poreklu robe (fiskalni isečak, odnosno fiskalni račun, dokaz o plaćenoj carini, drugi dokaz koji sadrži podatke o poreklu i svojstvima proizvoda radi informisanja potrošača u smislu propisa o bezbednosti proizvoda i zaštiti potrošača);"

Sto se moze tumaciti u tom smislu da ako ja dajem neku robu u komisionu prodaju, moram imati fiskalni racun za nabavku te robe, a ne da ja izdajem fiskalni racun za tu robu osobi koja vrsi prodaju za mene, ili sam nesto pogresno razumeo? Jer, ako izdajem fiskalni za tu robu tada to vise nije komisiona prodaja, ves prodaja drugom licu koje potom vrsi dalju preprodaju te robe?

Autor: Rile | Odgovor #4 10.01.2010. u 18:28:45
Logicno je da se uradi povracaj i novi ulaz, obzirom na novi pravilnik, jer je za svu robu potrebno nabaviti dodatnu dokumentaciju.

Medjutim, meni ljudi nesto nije jasno: ako ja dajem trgovcu robu u komisionu prodaju i pri tome moram da mu za tu robu izdam fiskalni racun, kakva je to onda 'komisiona' prodaja? Ne razumem uopste taj deo sa fiskalnim racunom? i kako se onda radi povracaj meni kao osobi koja je dala robu u komisionu prodaju, ako se recimo ta roba ne proda?
Ti daješ trgovcu, tj. komisionaru svoju robu i uz tu robu mu daješ SVOJ fiskalni račun koji si dobila kada si kupila tu istu robu koju sada daješ u komisionu prodaju,  kao dokaz o poreklu robe koja je potrebna komisionaru....Tako ja to shvatam....i kolega pre mene daje slično objašnjenje

Autor: dusica | Odgovor #5 10.01.2010. u 18:35:20

U pravu ste, tu vec ima logike, mada mislim da je to opet malo bez-veze.
Ja na primer kupujem robu od Pere, dajem Lazi da je prodaje i kako onda ja regulisem svoj status po osnovu poreza i doprinosa? Ili, ako recimo radim sama neke stvari, sijem ili slicno, a ne mogu to da prijavim jer nemam dovoljan prihod, onda to znaci da moram da prestanem sa tim sto radim?

Autor: Rile | Odgovor #6 10.01.2010. u 18:57:03
Hm, standardan problem tranzicione Srbije...koliko ja razumem tebi je sada problem kako ti da prodaješ svou robu koju proizvodiš na način kao do sada preko komisione prodaje, jer ne možeš izdati komisionaru fiskalni račun jer nemaš registrovanu radnju? Možda administrator ima neko rešenje...možda da nekom registrovanom proizvođaču istih proizvoda ponudiš svoju robu, znam da je sigurno bezveze rešenje jer teorijski zvuči solidno, ali praksa....

Autor: sloba | Odgovor #7 10.01.2010. u 19:05:47

Ranije je postojala mogucnost prodaje'od slucaja do slucaja', Jelence ( adminka ) je pisala o tome u nekom postu. Nisam siguran da li ce i to opstati posto su resili da nas pretvore u marvu koja radi za njih i njihove plate i penzije ( ste culi ovaj genijalni predlog da Gospoda idu penziju sa 15 godina radnog staza i 55 god. zivota?).
U svakom slucaju kod ovakve prodaje se ne placaju porezi i dop., ali samo ako prodajes sporadicno, po nekoliko komada necega - mozda bi se tu moglo nesto iskombinovati...

Autor: dusica | Odgovor #8 10.01.2010. u 19:18:58

Zahvaljujem na odgovorima momci, smislicu vec nesto  shrug iconflower.

Autor: kaca | Odgovor #9 11.01.2010. u 11:51:03
Citat
2. da za postojeću komisionu robu uradiš povraćaj, pa da je onda ubaciš kao trgovinsku. E tu sada postoji problem, nije neizvodljivo, ali postupak je odprilike sledeći (govorim ti iz prve ruke, jer upravo danas pravim nekakve kombinacije da li da određenu komisionu robu ubacim na taj način kao trgovinsku), dakle od firme od koje sam nabavljao robu komisiono (svi znamo šta to znači) sada tražim da mi urade fakturu za tu robu, daju mi valutu nekih 2-3 meseca, dakle dobijam ulaz za robu postojeću, čisto i legalno sve, ali se ta faktura mora realizovati/proknjižiti kasnije tako što ponovo naručim od njih robu odprilike za vrednost na koju glasi faktura koja mi je već izdata za onu robu koju sam već imao, platim tu fakturu, tj. kroz tu fakturu ja platim novu robu a tu novonaručenu robu onda u tom trenutku ne mogu da držim u radnji??!! Jer nemam ulaz za nju! Onda bih morao da čekam da nešto od stare robe prodam, ne kucam račun za to

Ne razumem Rile zasto bi ti firma za koju si radio komisionu prodaju sada davala fakturu za tu robu, 'unapred'?
Ako sam dobro razumela zaduzenja i razduzenja idu preko KR obrazaca, samo sto sada osoba od koje nabavljas robu za komisionu prodaju mora imati neki sertifikat o poreklu te robe?

Pa ako uradis povracaj te robe na kraju 2009., onda mozes putem KR obrazaca da radis novi ulaz/izlaz/povracaj?

Mislim, nije mi bas jasno ovo sto si napisao...

Autor: Rile | Odgovor #10 11.01.2010. u 12:52:35
Citat
2. da za postojeću komisionu robu uradiš povraćaj, pa da je onda ubaciš kao trgovinsku. E tu sada postoji problem, nije neizvodljivo, ali postupak je odprilike sledeći (govorim ti iz prve ruke, jer upravo danas pravim nekakve kombinacije da li da određenu komisionu robu ubacim na taj način kao trgovinsku), dakle od firme od koje sam nabavljao robu komisiono (svi znamo šta to znači) sada tražim da mi urade fakturu za tu robu, daju mi valutu nekih 2-3 meseca, dakle dobijam ulaz za robu postojeću, čisto i legalno sve, ali se ta faktura mora realizovati/proknjižiti kasnije tako što ponovo naručim od njih robu odprilike za vrednost na koju glasi faktura koja mi je već izdata za onu robu koju sam već imao, platim tu fakturu, tj. kroz tu fakturu ja platim novu robu a tu novonaručenu robu onda u tom trenutku ne mogu da držim u radnji??!! Jer nemam ulaz za nju! Onda bih morao da čekam da nešto od stare robe prodam, ne kucam račun za to

Ne razumem Rile zasto bi ti firma za koju si radio komisionu prodaju sada davala fakturu za tu robu, 'unapred'?
Ako sam dobro razumela zaduzenja i razduzenja idu preko KR obrazaca, samo sto sada osoba od koje nabavljas robu za komisionu prodaju mora imati neki sertifikat o poreklu te robe?

Pa ako uradis povracaj te robe na kraju 2009., onda mozes putem KR obrazaca da radis novi ulaz/izlaz/povracaj?

Mislim, nije mi bas jasno ovo sto si napisao...
Nisi razumela :)....suština je da želim( čitaj "moram" zbog novog Pravilnika) da postojeću komisionu robu, konkretno radi se o butiku, pretvorim/prebacim u trgovinsku.Kako? Ovako:
1. Postojeća komisiona roba se standardno na dan 31.12 kompletno izbaci iz radnje (povraćaj robe komitentu, obrazac KR-1)
2. Uradio sam nov ulaz za svu robu, opet komisiono, jer kao što znate izmene pravilnika su donete nekoliko dana pre Nove godine, a stupile na snagu 1.1.2010., tako da nije bilo mogućnosti uraditi ranije ono što ću upravo objasniti/uraditi
3. Pošto je novim izmenama Pravilnika u velikoj meri zakomplikovan postupak sa komisionom robom u smislu da se mora :
a) imati dokaz o poreklu robe (fiskalni isečak....), ja NIKAKO ne mogu sada nabaviti fiskalni isečak za robu kupljenu od ranije, nebitno od koga
b) vrši se dnevno evidentiranje primljene robe (obrazac KRI), i dnevno evidentiranje prodate, odnosno vraćene robe komitentu (obrazac KRI-1), gde za prodatu robu postoji u obrascu kolona gde se knjiži isplata sa mog računa na račun komitenta, i kolona za dokaz o isplati (izvod iz banke);
4) Shodno svemu prethodnom, onda se radi sledeće( ne za svu robu, već ono što može, a to zavisi od butika do butika u smislu gde je nabavljao robu, kakav odnos ima sa tim ljudima/firmom):
a)navedem dotičnoj firmi za koje artikle mi treba trgovinski ulaz (faktura)
b) oni mi pošalju fakturu, uradi se kalkulacija (normalno, istovremeno se ta ista roba prethodno izbaci kroz povraćaj)
c) dakle, komisiona se pretvorila u trgovinsku. Kraj? Nije....ostaje problem da puštena faktura mora da se realizuje(plati), a kako da platiš nešto što si već kupio i imaš ga u radnji? Tako što kada sledeći put naručuješ robu od te iste firme ti im pustiš celu ili deo one malopređašnje fakture, na taj način nju realizuješ jer to moraš, u isto vreme plaćaš i novu robu. Problem je što tu novu robu NE MOŽEŠ da ubaciš u radnju, jer nemaš za nju fakturu, pošto moraš da realizuješ(fiktivno) prethodnu. Rešenje problema? Kako se ko snađe :)...
Izvinjavam se zbog opširnosti, sve ovo sam već prethodno objasnio, ali zbog prethodne opširnosti morao sam ovako( možda je i ovo preopširno pa postiže kontra efekat, ali ja ne umem kraće :)

Autor: kaca | Odgovor #11 11.01.2010. u 13:05:45
Citat
ja NIKAKO ne mogu sada nabaviti fiskalni isečak za robu kupljenu od ranije

Znaci ne radi se o komisionoj robi, vec o robi koju si kupio bez odgovarajuce dokumentacije, tj fakture sa njihove strane i izdavanja fiskalnog sa tvoje strane?

Autor: Rile | Odgovor #12 11.01.2010. u 20:21:19
@kaca "i izdavanja fiskalnog sa tvoje strane" xexexe...kaca:
1) kakve veze ima komisiona roba sa ulazom kroz fakturu? Faktura se izdaje za TRGOVINSKU robu, dok se ulaz KOMISIONE robe vrši preko obrasca KR, i uz ugovor sa komitentom i njegovom ličnom kartom (pričam o onome što je bilo do 01.01.2010.)
2) kakve veze ima nabavka robe, bilo koje vrste i na bilo koji način, sa izdavanjem FISKALNOG računa kupcu???Jel ja nešto nisam razumeo u ovom postu pa ne mogu iz tri lepa pisanija :) da objasnim svoje muke i probleme ( ne samo svoje, verujem) ili ti kaca ne želiš da razumeš? no hard feelings...:)

Autor: milovan | Odgovor #13 11.01.2010. u 22:51:50
Najiskrenije, Rile, ni ja te ne razumem?
Ti sam kazes "ja NIKAKO ne mogu sada nabaviti fiskalni isečak za robu kupljenu od ranije, nebitno od koga", pa po tome ispada da si robu kupio? Ili si hteo nesto drugo da kazes?

Ako sam dobro razumeo, u principu, kod komisione prodaje, ti uzmes neciju robu, prodas je , platis tome nekome koliko njemu sleduje od prodate robe, a ostatak mozes i da mu jednostavno vratis?
Ili to ide nekako drugacije?
Ono sto hocu da kazem je: ako vratis svu neprodatu robu zakljucno sa krajem 2009. godine, sta te sprecava da u butik uneses sa pocetkom godine samo onu robu za koju ljudi od kojih je uzimas mogu da ti obezbede fiskalni racun kao dokaz porekla te robe?

Ti kazes: "suština je da želim( čitaj "moram" zbog novog Pravilnika) da postojeću komisionu robu, konkretno radi se o butiku, pretvorim/prebacim u trgovinsku."
Ako se roba pretvara u trgovinsku na taj nacin sto to onaj od koga uzimas robu izdaje fakturu, tada to vise i nije komision?
Citao sam novi pravilnik, ali nisam ga shvatio tako da se roba mora prebacivati u trgovinsku?
Mislim, totalno si me zbunio?

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda