collapse

Tema: Preduzetnik - nekoliko pitanja  (Pročitano 32142 puta)

Autor: Sla | Odgovor #28 12.02.2011. u 09:36:22
hvala na linku nasla sam dosta bitnih stvari, npr nisam znala da moram da overim PK-1 knjigu pre knjizenja. da li prave problem ako je sada odnesem, praznu na overu, a onda proknjizim sve sto treba (ispravno) ...
a zanima me sta preduzetnik moze da podigne kao neto?
nemoguce da moze da trosi pare koje je sam zaradio samo na racun firme (tj da pokriva racunima)...
 iconhelp

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Odg: Preduzetnik - nekoliko pitanja
« Odgovor #28 poslato: 12.02.2011. u 09:36:22 »

Autor: stoja82 | Odgovor #29 15.02.2011. u 09:49:09
Ako ste tek osnovani podnosite im PK-1 knjigu na overu ali nikako praznu ako radite recimo od pocetka godine jer sve poslovne promene moraju azurno da se knjize ali to Vam nije problem jer veliki broj knjiga se vodi na racunaru pa ih overi vlasnik samo potpisom i pecatom .
Sto se tice podizanja sa racuna Vi mozete podizati novac ako imate na racunu i niko Vam u banci nece praviti problem ali imajte na umu da morate imati pokrice u vidu racuna ili obracuna na osnovu kog su placeni javni prihodi ako su plate ili neke druge isplate u pitanju.Uglavnom se sa racuna podize :plata za vlasnika po resenju (i to ako su placeni porezi i doprinosi,plate za zaposlene i placanja fizickim licima po drugim osnovama,gotovinski racuni ako glase na firmu,akontacije za sluzbeni put,povrat pozajmice...Ovaj problem baratanja novcem preduzetnici resavaju tako sto rade na crno (ne kucaju racune kroz kasu) pa imaju likvidna sredstva za svoje potrebe ili uplacuju manje pazare na racun u odnosu na ostvarene.Da se razumemo ovo je krsenje zakona ali ide se logikom da nece biti uhvaceni.

Autor: Sla | Odgovor #30 15.02.2011. u 15:04:11
da, da, razumela sam, hvala puno. cak sam se raspitala kod knjigovodje oko toga... dakle, sve sto se podigne mora se pravdati racunima, akontacijama itd... ja nemam zaposlene, a od svega e najvise zanima (to sam zaboravila da pitam knjigovodju) :) je ta neto plata preduzetnika po resenju.
Znam da se od PU dobija resenje o iznosu doprinosa koje treba placati a da li se to resenje odnosi i na neto preduzetnika ili kako... con2
Ja sam pocela sa radom u oktobru 2010, vrlo malo knjizenja imam, jer mi posao i ne ide bas...
Sve sam uredno knjizila pa se pitam da li da kupim novu knjigu, nosim na overu, pa knjizim ili da im odnesem ovu popunjenju, u nadi da me niko nece maltretirati sto je nisam donela pre knjizenja...

Autor: Sla | Odgovor #31 25.02.2011. u 20:21:26
Imam jos jedno pitanje u vezi knjige PK-1.
Pocela sam poslovanje u oktobru 2010. Zakljucujem knjigu sa 31.12. kako su mi proknjizeni prihodi i rashodi.
Posto se radi o kratkom periodu, vecina knjigovodja mi je rekla da mogu da nastavim da knjizim i 2011-u godinu u istu knjigu.
Moje pitanje je: da li vrsim prenos salda iz prosle godine na pocetno stanje u 2011-oj...?

Dakle da li na prvoj sledecoj strani (gde ce biti knjizena 2011-a) treba da stoji donos sa prethodne (zakljucak sa 31.12.2010) ?

Nadam se da nisam dosadna sa ovim tupavim pitanjima, ali nadam se da cu uskoro dobiti odgovor.
Bolje da pitam nego da brljam....
Hvala svima.

Autor: stoja82 | Odgovor #32 25.02.2011. u 22:40:30
Naravno morate preneti stanje .Bez obzira da li vodite u istoj PK-1 knjizi ili novoj Vi morate zakljucati staru godinu posle svih knizenja koja se na nju odnose i onda uradite popise i na osnovu toga prenosite stanje.Ima tu jos knjiga (recimo KEPU)  i radnji koje treba uraditi i svi podaci moraju biti u skladu i mislim da Vam je bolje da vodjenje knjiga prepustite nekom knjigovodji i eventualno uz njega ucite jer kazne nisu naivne a i realno ne moze Vam niko voditi knjige preko foruma jer oni i nisu za to.Nemojte biti sujetni ali mislim da ste bas mnogo pitanja postavili koji se ticu i osnovnijh stvari pa zato i mislim da Vam treba knjigovodja a ja sam Vam kao sto mozete ponovo procitati moje postove na Vase teme maksimano izasao u susret i dao odgovarajuce linkove za dalji rad ali ne mozete za svako knjizenje i stavku prvo ici na forum
Pozdrav

Autor: Sla | Odgovor #33 25.02.2011. u 23:32:57
Taman posla, sujeti nema mesta... Bas zbog toga sto sam npr iz PU dobijala jedne inform.a od vise knjigovodja razlicita misljenja, onda me zanimalo kakvi su odgovori ovde...
Da, Vi ste se bas potrudili, i mnogo Vam hvala.

Autor: Psiho Zvoncica | Odgovor #34 01.06.2011. u 08:08:56
Dobro jutro ljudi,
vidim da je dosta tema razradjeno i super je.
Nisam pausalac i mene zanima jedna stvar, ako zelim privremeno da ugasim firmu da li moram da izmirim i poreze /ovo znam da je obaveza/ i doprinose?
Pretpostavljam da se nosi ista ona prijava u poresku.

Autor: jana | Odgovor #35 24.06.2011. u 11:06:00
Ako može neko da mi odgovori:registrovala sam SZR,dobila rešenje da sam paušalac.Knjige koje vodim su:KPO i EDI,ali na netu vidim da se spominju i druge,dok knjigovodja kaže da ne trebaju(PK1,PK2).
Hvala unapred na odgovoru

Autor: stoja82 | Odgovor #36 24.06.2011. u 15:04:57
Generalno ima razlicitih knjiga a narocito obrazaca koji se popunjavaju ali nisu svi obavezni da ih popunjavaju.Znaci knjigovodja Vam je dobro rekao i treba da vodite upravo one knjige koje ste spomenuli

Autor: jana | Odgovor #37 25.06.2011. u 21:44:59
Hvala puno na odgovoru.pozzz

Autor: jana | Odgovor #38 26.06.2011. u 12:05:01
Ako neko zna,nek uskoči:kao što već napisah-preduzetnik paušalac.E,sad koliko sam razumela,mogu da podižem novac i ne moram da ga pravdam,bitno je da uredno plaćam sve dažbine.
Pošto sam ja dobila subvenciju od NSZ-a,pitam njih da li su im potrebni računi na šta pare idu-kažu ne,bitno je da SZR uredno posluje godinu dana,ali tražiće Vam poreska,pitala sam poreskog referenta on kaže nama ne trebaju računi,možda trebaju birou.
E,sad da li neko ima iskustva sa ovom subvencijom?!
Da li neko uopšte traži račune kojima bi se opravdale isplate sa računa?!!

Autor: stoja82 | Odgovor #39 27.06.2011. u 12:59:35
Pa ako i jedni i drugi igraju ping-  pong vi cutite i radite ali ipak cuvajte te racune.Vi kada ste dobili subvenciju od NZS vi ste verovatno potpisali neki ugovor gde sve treba da je jasno pa i sama namena subvencije.Konkretno za sta ste dobili subvenciju ?

Autor: jana | Odgovor #40 27.06.2011. u 17:23:42
U ugovoru stoji da je potrebno da radite 1 godinu,redovno da se plaćaju doprinosi,naravno njima se donosi potvrda da su izmireni kad istekne godina.I da ću ići na njihove obuke,kad me pozovu. Subvencija je za proizvodnju predmeta od drveta.

Autor: stoja82 | Odgovor #41 28.06.2011. u 09:17:17
u tom slucaju onda samo izmirujte redovno svoje obaveze i razvijajte posao i na kraju tog perioda od godinu dana odnesete im potvrdu o izmirenim doprinosima i porezu i to je sve

Udruzenje racunovodja i revizora grada Beograda

Odg: Preduzetnik - nekoliko pitanja
« Odgovor #41 poslato: 28.06.2011. u 09:17:17 »