Sadrzaj sajta:
[close]

Tema: PDV u građevinarstvu  (Pročitano 24938 puta)

Autor: stoja82 | Odgovor #28 07.11.2015. u 23:46:58
Sto se tice odbijanja PDV po računima za nabavku materijala naravno imate pravo i stvara se pretplata (ali cik trazi pare nazad od Poreske i eto kontrole svega i svacega) a za avanse buduce ako se odnose na taj promet koji je oslobođen onda idu bez PDV-a.
Što se tiče ugostitelja da razjasnimo da ako sam vrši radove ili angazuje majstore fizicka lica nema price o pdv-u ali ako renovira kucu neka firmi ili radnja koja je u pdv-u nema u računu obračuna pdv-a ako radovi potpadaju pod građevinske u skladu sa pravilnikom o građevinarstvu od 15.10.2015(verovatno potpadaju).Drugi uslov je da su oba ucesnika u sistemu pdv-a i onaj ko ispostavlja i onaj ko prima račun
Pozdrav

Autor: dmg | Odgovor #29 09.11.2015. u 08:32:17
Hvala stoja82
Da, oba učenika su u sistemu PDV-a.

Autor: JoleBB | Odgovor #30 09.11.2015. u 09:17:43
Molim za pomoć! U koji deo KIR knjige se upisuje iznos oslobodjen PDV po clanu 1 stav 1 tacka 3 zakona o PDV-u. hitno je

Autor: KSK | Odgovor #31 09.11.2015. u 15:43:10
i ja imam konkretan problem...firma je izdala racun 13.10 a uplata je bila 14.10...pa me zanima mogu li taj racun da preinacim pa da bude bez pdv obzirom na datum uplate...mada nisam sigurna da li ce se firma primalac racuna sloziti s tim...

Autor: stoja82 | Odgovor #32 09.11.2015. u 23:38:27
Ne moze tek od 15.10.2015 .Da je 15.10.2015 bila uplata moglo bi ovako ne .Jole u članu 1 nijedan Zakon pa ni Zakon o pdv-u ne govori o oslobođenju već prvih nekoliko članova govore uvek opšte o Zakonu i terminima koji se upotrebljavaju,tako da proverite bolje na koji se član odnosi to što želite
Pozdrav

Autor: goca | Odgovor #33 12.11.2015. u 09:42:36
Poštovani,
Imam jedno pitanje vezano za Aneks koji je potpisan posle 15.10. 2015. Naime, ukoliko je osnovni ugovor potpisan pre 15.10. 2015. godine, pri čemu se radi o sanaciji objekta I obveznik PDV-a je izvođač radova (dat je avans koji još uvek nije opravdan), šta se dešava sa aneksom kojim su ugovoreni dodatni radovi, tj. da li se on tretira kao I osnovni ugovor ili se za njega ispostavlja posebna situacija gde je obveznik PDV-a investitor? Želim samo da naglasnim da se na privremenoj situaciji posebno iskazuju radovi koji su izvedeni po osnovu ugovora, a posebno oni koji su po aneksu.

Hvala unapred!

Autor: stoja82 | Odgovor #34 12.11.2015. u 11:54:51
Za celokupan posao po osnovnom ugovoru bez obzira kada se završava izdajete račune sa pdv-om (po starom) a ako su aneksom ugovoreni dodatni radovi za njh se primenjuje nov sistem da tako kažem gde se ne obračunava PDV po članu 10.stav 2 tačka 3 jer u momentu primanja avansa Vi ste imali samo osnovni ugovor i niste ni znali da će biti dodatnih radova pa se tako ni ta sredstva koja su primljena ne mogu odnositi na aneks.Nije loše ako možete u nekom članu aneksa i da definišete da će se dodatni radovi plaćati tek po ispostavljanju situacija.Pozdrav

Autor: majal | Odgovor #35 13.11.2015. u 09:34:34
Evo mene ponovo...jos jedno pitanje..Ok, jasno mi je skoro sve...opet ja oko depozita... Depozit predstavlja odlozeno placanje i posto po ugovoru nema avansa fakturisemo bez pdv-a jasno...medjutim, postoji deo od 1,5 % trajnog depozita koji predstavlja troskove gradilista (logisticka podrska) koji koliko ja tumacim ne  predstavlja gradjevinske radove i na koji teba da se obracunava pdv...Ali sada ako od osnovice odbijemo taj deo mi fakticki smanjujemo svoje izvedene radove za taj iznos...jer mi to ne nalacujemo od kupca..Kako sada fakturisemo?

Evo konkretan primer...recimo izvedeni radovi bez pdv 5.000.000,00 depozit je 7,5 % od toga i to cemo kasnije naplatiti i to fakturisemo bez pdv-a...ali 1,5 % od tih 5.000.000,00 treba da fakturisemo sa pdv-om...
Nadam se da ste me razumeli...
Hvala...

Autor: dalmacija | Odgovor #36 14.11.2015. u 23:49:42
Koliko sam vas ja razumela, tih 1,5% depozita za troskove gradilista, predstavlja nacin na koji je utvrdjena ukupna cena za izvodjenje radova, jer kod nekih drugih je direktno u cenu pozicije ukalkulisan i srazmerni trosak gradilista, koji imaju svi izvodjaci.
Po meni i taj deo ide bez pdv.

Autor: majal | Odgovor #37 20.11.2015. u 12:27:29
Postovane kolege, ponovo mi je neophodna vasa pomoc...Imamo konkretan problem, ugovor koji je potpisan ranije i bio je bez avansa i  sada od 15.10. fakturisemo bez pdv-a to je jasno...medjutim, u okviru tog ugovora, pod posebnom stavkom ugovoreni su dodatni radovi za koje smo pocetkom oktobra primili avans na koji je placen pdv. Kako sada fakturisemo...pdv samo na osnovicu avansa sve ostale radove bez pdv-a ili...? Napominjem da se na samoj situaciji naglasava da li su radovi po osnovnom ugovoru ili po dodatnom delu...I jos jedna napomena po tom dodatnom delu avans je primljen za nabavku materijala ne i za ugradnju...Mi sada zatvaramo avans koji smo primili...Da li na radove po ostatku tog dela ugovora fakturisemo sa pdv-om ili ne?

Autor: stoja82 | Odgovor #38 20.11.2015. u 22:24:28
Ako je jedna faktura za taj dodatni posao onda cela ide sa pdv bez obzira koliki deo fakture pokriva avans (100%,20% ili neki drugi).Poenta Zakona je ako je deo za promet naplaćen ranije tj.pre 15.10.2015 ide sa PDV ali se svaka situacija smatra posebnim prometom i nećete ceo ugovor za dodatni posao obračunavati PDV već samo u prvoj situaciji za to (naravno ako avans nije veći od situacije).Evo na primer :
1.Početkom oktobra primate avans 100 din a ispostavljate situaciju na 200 i vi tu na celu cifru obračunavate PDV (naravno smanjujete za PDV iz avansa) .Svaku sledeću situaciju za taj dodatni posao ide bez pdv.
2.Primili ste avansa početkom oktobra od 100 din.Ispostavljate situaciju na 90 dinara sa PDV i skidate u celosti  iz avansa  ali ostaje jos od avansa.Drugu situaciju za taj posao ispostavljate na 1000 din i ona cela ide sa PDV jer se i za nju vezuje ostatak avansa.I tek trecu situaciju idete bez PDV itako dalje...
Nadam se da ste shvatili princip
Pozdrav

Autor: sladjav81 | Odgovor #39 30.11.2015. u 16:28:41
Ppstovani,
Moj suprug je vlasnik gradjevinske firme. Izdao je racun 16.10.2015. Sa pdv,om jer nas knjigovodja nije obavestio o promenama. Racun nam je placen.
Da li moramo da radimo ispravku tog racuna ili da platimo pdv do 15.januara kao ranije.
Jos jedno pitanje
Da li imamo pravo na.odbitni pdv za materijal koji je.kupljen u tom periodu a nije fakturisan na fakturi koja je izdata.

Unapred zahvalna

Autor: stoja82 | Odgovor #40 01.12.2015. u 19:29:37
Poštovana,
Ovo jeste propust ali je veći problem za onog ko prima račun jer ne sme da odbije taj pdv (nije račun u skladu sa Zakonom) a Vi kao izdavalac ako pogrešite i stavite PDV a niste trebali onda morate i da platite.Vi ste tromesečni obveznik i u suštini možete izmeniti račun i uz dopis poslati kupcu ali bi bilo dobro da je i on tromesečni pdv obveznik i onda jednostavno izmenite a malo je veći problem ako je on mesečni a koristio PDV ,pa u tom slučaju mora da menja prijavu i eventualno plati PDV (zavisnosti šta je prijavio u oktobarskoj prijavi).
Za materijal apsolutno možete odbiti pdv jer ne morate teoretski nigde da ga ugrađujete (imali biste samo lager materijala na stanju) a i da ga ugrađujete ili fakturišete uz radove niste vremenski ograničeni do kada to morate učiniti
Pozdrav

Autor: KSK | Odgovor #41 02.12.2015. u 09:35:06
ovoj temi nikad kraja ;D

da li to znaci da u tom slucaju mora da se vodi zaliha materijala...posto ja imam klijenta koji materijal nabavlja za celu firmu...razne boje, lakovi, zatim usluge odvoza suta sa gradilista, sitan inventar cekici i razni alat...dosta toga placa kesom...posto su to velike fakture zelimo da trazimo povracaj pdv pa me zanima kako poreska uprava gleda na to...jer nema nacina da se utvrdi koliko cega je otislo po kom objektu posebno sto obracune situacija ne radim ja...

Saop

Minimax

Saop