Sadrzaj sajta:
[close]

Tema: PDV u građevinarstvu  (Pročitano 24869 puta)

Autor: Dragana Č | 19.10.2015. u 14:40:46
Molim vas za pojašnjenje...
Preduzeće postavlja  parket za investitora ili izvođača, po novom to nije bitno.
Da li se pravi faktura bez PDV-a za celokupnu uslugu sa materijalom (usluga, parket, materijal za postavku parketa)? Tačnije, šta se smatra sopstvenim materijalom, šta dodacima i drugim sporednim materijalima?

Iz Pravilnika: "...Kada obveznik poreza na dodatu vrednost (u daljem tekstu: PDV) obavlja aktivnosti iz stava 1. ovog člana, nezavisno od toga da li je registrovan za obavljanje tih aktivnosti u skladu sa zakonom, po nalogu naručioca, od sopstvenog materijala, pod uslovom da se ne radi samo o dodacima ili drugim sporednim materijalima, smatra se da obveznik PDV, u skladu sa članom 4. st. 1. i 3. tačka 6) Zakona, vrši promet dobara iz oblasti građevinarstva iz člana 10. stav 2. tačka 3) Zakona..."

Autor: dalmacija | Odgovor #1 20.10.2015. u 20:48:31
Da, pravi se faktura na celokupnu uslugu.
To, da li je
od sopstvenog materijala, pod uslovom da se ne radi samo o dodacima ili drugim sporednim materijalima,
utice na to da li se radi o prometu dobara ili o prometu usluga.
Npr, ako se postavlja parket, a  narucilac je nabavio parket i lepak a izvodjac ga postavlja i dodaje npr lajsne, onda se radi o prometu gradjevinske usluge.
Ako izvodjac postavlja parket koji je sam nabavio kao i ostali materijal, onda se radi o prometu dobara iz oblasti gradjevinarstva.

Autor: dalmacija | Odgovor #2 20.10.2015. u 20:50:24
Da dodam, razvdvajanje na promet dobara ili promet usluga je bitno sa aspekta mesta prometa, da li je u zemlji ili inostranstvu.

Autor: KSK | Odgovor #3 21.10.2015. u 09:10:09
I mene zanima ova tema...da li se u tom slucaju radi ulazna kalkulacija materijala i vode zalihe i kakav je tretman tog materijala u samoj fakturi sto se tice PDV-a.

Autor: dalmacija | Odgovor #4 21.10.2015. u 11:03:23
Ako se materijal ne prodaje bez ugradnje, znaci materijal se nabavi i ugradi naruciocu, onda se celokupna vrednost - materijal + rad fakturise naruciocu bez pdv-a.
Ne vode se zalihe materijala, ne radi se kalkulacija, knjizi se na 53 vrednost materijala koji se ugradjuje.

Autor: Dragana Č | Odgovor #5 21.10.2015. u 11:49:39
Hvala puno na odgovoru! :)

Preduzeće je registrovano kao trgovina na veliko (4673), ali uslužno postavlja parket koji prodaje. Takođe prodaju i sav prateći materijal za ugradnju i vode zalihu tog materijala, koji naravno koriste ako se ugovori i ugradnja.
E sad, oni su ugovorili ugradnju parketa na zgradi. Znači li to da na fakturi mogu iskazati parket, sav materijal za ugradnju (lepak, lak, lajsnu, smirgle...) sa uslugom koja se odnosi na taj promet dobara, bez iskazanog pdv-a? Znaci, roba se vec nalazi na zalihi i koriscen je pdv sa ulaznih faktura.

Autor: Dragana Č | Odgovor #6 21.10.2015. u 11:51:40
Ovo napominjem zbog Pravilnika u kojem stoji šifra 4333 - Postavljanje podnih i zidnih obloga

Autor: KSK | Odgovor #7 21.10.2015. u 11:59:01
sad mi nije jasno...sta to u konkretnom slucaju znaci za firmu kojoj je osnovna delatnost izgradnja stambenih i nestambenih objekata i obveznik je pdv i ugradjuje materijal i obracunava po situacijama...da li to znaci da na ovaj deo ne placa PDV...

Autor: stoja82 | Odgovor #8 21.10.2015. u 17:39:54
Poštovani,
Juče sam bio na seminaru koji je organizovala revizorska kuća deloitte i zaključak je da se na sve poslove po pravilniku za građevinarstvo ne obračunava PDV po članu 10.stav2 tačka 3 i što je još važno ne morate da imate neku od 19 navedenih šifara delatnosti,niti upisanu čak u osnivački akt već je bitno da obavljate uslugu ili promet dobara tj.radite nešto što se smatra građevinom sada i ne morate da obračunavate PDV.Drugim rečima ako ja recimo imam knjigovodstvenu agenciju u sistemu PDV-a i znam da ugrađujem stolariju i odradim to drugoj firmi koja je u sistemu PDV ,ja ne obračunavam PDV za taj promet
Pozdrav

Autor: KSK | Odgovor #9 22.10.2015. u 08:48:53
to dakle vazi za promet koji se odnosi na ugradjnu osnovnog materijala i samu vrednost materijala...da li se pri tome vrednost materijala racuna bez pdv i da li je potrebno priloziti racun za materijal...

Autor: stoja82 | Odgovor #10 22.10.2015. u 10:09:19
Pazite Vi kada nabavljate materijal imate pravo na odbitak pdv-a i knjižite na konta 1...po cenama bez pdv i po takvim cenama izlazi sa stanja magacina kada fakturisete kupcu.Znači ako fakturišete rad sa vašim materijalom možete odvojiti na računu materijal (po cenama po kojima ga vodite na magacinu) i uslugu (preglednije je ali nema obračuna pdv-a po navedenom članu 10 ) ali se sve smatra prometom dobara.S druge strane možda je lakše da na fakturi recimo napišete usluga ...sa nabavljenim materijalom i iskažete jedan iznos (sve zajedno) i samo u prilogu kopiju računa za nabavku ugrađenog materijala.Znači sami vidite prema Vašojh organizaciji i načinu rada.Pozdrav

Autor: KSK | Odgovor #11 22.10.2015. u 10:54:19
To bi prakticno znacilo da treba predvideti novu vrstu prometa...oslobodjenje po clanu 10 koji ne bi obuhvatao pdv na uslugu i materijala a koji bi osnovicu iskazivao u knjizi izlaznih faktura

Autor: stoja82 | Odgovor #12 22.10.2015. u 14:43:49
Da Vi kao izdavalac racuna morate imati u KIF-u podatak o prometu tj.osnovici na koju ce primalac obracunati interni PDV.Inace taj promet unosite u polje 003 PP PDV prijave

Autor: Neda | Odgovor #13 27.10.2015. u 18:18:13
Na naše poslovne prostorije građevinsko preduzeće je ugradilo stolariju. Fakturu su nam ispostavili bez PDV. Kako, da obračunam i uradim interno odbitak PDV. Faktura je na iznos od 100.000,00 din bez PDV. Šta i u kojem polju u poreskoj prijavi prikazujem prilikom podnošenja poreske prijave.

Saop
Saop